עברית  |  English  |  Arabic  |  Deutsch  |  Greek  |  Hungarian  |  
דף הבית >> פורום היוצרים הדוקומטריים >> 2009 >> אבי ניר בראש פינה: "אני מציע להסתכל על ´האח הגדול´ כתוכנית דוקו על הטבע האנושי והחברה הישראלית" והכעיס את היוצרים.
 
 
תגובת "פורום היוצרים הדוקומנטריים" לדברי אבי ניר בפסטיבל ראש פינה 2009.

בעקבות התבטאותו של אבי ניר, מנכ"ל קשת, בפסטיבל ראש פינה, שהתקיים בסוף השבוע האחרון, שם אמר: "אני מציע להסתכל על ´האח הגדול´ כתוכנית דוקו על הטבע האנושי והחברה הישראלית", הגיבו  היוצרים: "תכנית האח הגדול היא ניסוי ציני בבני אדם ומניפולציה שיווקית על המוני צופים"
 
פורום היוצרים הדוקומנטרים מביע את מחאתו החריפה על דבריו של מנכ"ל קשת אבי ניר (עיתון דה מרקר יום ראשון 13 בדצמבר 2009) על פיהם תכנית האח הגדול היא "דוקו על הטבע האנושי והחברה הישראלית". בישראל פועלים מאות יוצרים תיעודיים, אשר הם בסרטיהם ומחויבותם החברתית מביאים למסך, בקשיים לא מעטים, את הסיפור האמיתי של חיינו כאן על כל מורכבותם.
עם כל הכבוד לכנס השבעים, הזחוחים ובעלי ההון, שננעל בראש פינה ואחרי כל מילות הסרק על פורמטים, סלולר ורגולציה חשוב להגיד בקול רם וברור: תכנית האח הגדול היא ניסוי ציני בבני אדם ומניפולציה שיווקית על המוני צופים. התכנית אינה מביאה למסך את פניה של ישראל אלא מקבעת סטריאוטיפים קיימים לפיהם לדוגמה; בן עדות המזרח תמיד יהיה נלעג וגס, ההומו לעולם יהיה עדין ונשי והאשכנזי מתון ותרבותי.
העובדה שמיליוני צופים מחוברים מבוקר ועד ערב לתכנית אינה מקטינה במאום את ביקורתנו. מי שחרד לדמותה של ישראל; רמת החינוך, השיח הציבורי ורף האלימות הנוסק אינו יכול להפריד בין דברים אלה ובין הטלוויזיה הנמוכה שמציפה את ביתנו מידי ערב. זכותה של קשת ומר ניר לייצר את האח הגדול בה הם כה מאמינים; אך במקום לסווג את התכנית כ"דוקומנטרית" עדיף שילכו בעקבות שידורי רשת וישקיעו בסרטי תעודה אמיתיים אשר חשיבותם לעצם חיינו על הרבדים ההיסטוריים, הפוליטיים והחברתיים גדולה באלף מונים מכל תכנית ריאליטי.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...