עברית  |  English  |  Arabic  |  Deutsch  |  Greek  |  Hungarian  |  
דף הבית >> טור אישי >> אילנה דיין - עובדה: בתוכנית תחקיר, האמת צריכה להיות ערך עליון!
 
 
אילנה דיין -  עובדה: בתוכנית תחקיר, האמת צריכה להיות ערך עליון!
 
אילנה דיין הפסידה בבית המשפט בתל אביב כעת היא מערערת. בתוכנית תחקיר, האמת צריכה להיות ערך עליון!
מאת: צביקה ולוך 21 בפברואר 2010
 
ראיתי את התוכנית המדוברת בתוכנית "עובדה". בסיומה, הייתי משוכנע כי סרן ר' הינו נבל בליעל שגרם למותה המיותר של ילדה תמימה. יתרה מזאת, הייתי מלא בהערכה ליכולתה של תוכנית "עובדה" לספק לצופים בבית, עובדות מהשטח. "כל הכבוד לאילנה דיין ולצוות התוכנית" חשבתי לעצמי.
 
לאחר שידור התוכנית, סרן ר' תבע את אילנה דיין, את חברת "טלעד" ואת צוות תוכנית "עובדה" בסך של 300 אלף שקל בגין הוצאת דיבה, בעקבות שידור כתבה בתוכנית "עובדה" שהציגה אותו כאילו הוא מעורב במותה של ילדה פלסטינית, בתקרית אש שהתרחשה במוצב גירית.
 
אציין, כי לאחר שידור התוכנית, סרן ר' זוכה.  
בית המשפט קיבל את תביעתו של סרן ר' נגד מגישת תוכנית "עובדה", אילנה דיין וחברת "טלעד". השופט, נועם סולברג, קבע בפסק הדין, כי מערכת תוכנית "עובדה" תבהיר לצופים כי הכתבה העבירה מסר שגוי בנוגע להתנהגותו של סרן ר' וחייליו. עוד קבע השופט סולברג כי התוכנית תציין כי תיאור המנוחה אימאן אל-המס, כילדה תמימה שהייתה בדרכה לבית הספר, היה שגוי. שהמניע לפתיחה באש היה הסכנה שחשו הלוחמים ושהירי נעשה כדי לסכל מתקפה, שסרן ר' רץ חשוף לצלפי רפיח בחירוף נפש, ושבמהלך האירוע פגע כדור צלף באחד הקצינים.
 
השופט דורש מהתוכנית להבהיר לצופים כי סרן ר' זוכה.
 
בנוסף קובע השופט סולברג בפסק הדין: "הכתבה חרצה דין, ובאופן משכנע. מצד אחד הודגש חזור והדגש כי מדובר בהצגת חומרים מקוריים. מצד שני נאמר כי העובדות ברורות, כי זו האמת. לא רק בכתבה עצמה הועברו המסרים הללו, כמפורט באריכות, כי אם גם בבוקרו של יום השידור. כשהתראיינה דיין ברדיו בתכניתו של רזי ברקאי, הדגישה כי 'עכשיו העובדות ברורות...'. הצופה הבין כי מוגש לו חומר בלתי מעובד, כדי שישפוט ויעריך בכוחות עצמו, והוא מתקשה להבחין כי החומר מוגש לו באופן מונחה, מוכוון למטרה. יש כוח רב לחזות שמתיימרת להיות אובייקטיבית, והכוח הזה פעל היטב על הצופים, על עיתונאים בכלי תקשורת אחרים ועל הציבור בכללו".
 
השופט חייב את אילנה דיין ואת חברת "טלעד" לשלם לסרן ר' פיצוי בסך של 300 אלף שקלים ואת הוצאות המשפט.
 
האם יש דבר כזה צדק בבית המשפט?.
אמר לי פעם עורך דין מנוסה כי בית המשפט אינו עושה צדק. בית משפט בישראל פוסק על פי עובדות והוכחות. לפעמים גם על פי נסיבות.
 
אילנה דיין ותוכניתה "עובדה" הינה תוכנית מוערכת. לא פשוט היה עבור סרן ר' לצאת נגד התוכנית ולתבוע את דיין בגין הוצאת דיבה. אבל הוא תבע וזכה.
לעומת דיין, המדינה לא ערערה על זיכוי סרן ר'.
 
אם תזוכה אילנה דיין בערעור שהגישה לבית המשפט, צריך לפתוח מחדש את משפטו של סרן ר. אם תפסיד דיין בערעור שהגישה, מה אז?
 
עריכה היא חלק בלתי נפרד מתוכנית שאינה משודרת בשידור חי.
 
אני יודע על לפחות תוכנית בידור אחת ששודרה במדינת ישראל והחתימה את המשתתפים בה, על מסמך, כי הם מאפשרים לצוות התוכנית, להוציא בעריכה דברים מהקשרם.  לגיטימי. הדברים נעשו בגלוי.
 
בתוכנית תחקיר, האמת צריכה להיות ערך עליון!

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...