עברית  |  English  |  Arabic  |  Deutsch  |  Greek  |  Hungarian  |  
דף הבית >> טור אישי >> גלעד שליט – האם גורלו כגורלו של הנווט רון ארד?
 
גלעד שליט – האם גורלו יהיה כגורלו של הנווט רון ארד?
 
חייל צה"ל, רב-טוראי, גלעד שליט נחטף לפני כ- שלוש וחצי שנים. אביו ואימו, נועם ואביבה שליט החרדים לגורלו ובצדק, מנסים בכל דרך אפשרית, לא לאפשר לנו, הציבור, לשכוח. זה תפקידם. הם ההורים של גלעד שליט. האבא ואימא של הילד שעדיין לא חזר הביתה, בשלום.
 מאת: צביקה ולוך 25.11.09

הציבור במדינת ישראל נקרע בין הרצון שגלעד יחזור לביתו ובין היכולת לשחרור רוצחים עם דם על הידיים והידיעה שקיים סיכוי סביר שחלקם יחזור למעגל הדמים. עדיין זכורה היטב עסקת ג'יבריל רג'וב.
 
את הוויכוח הציבורי הקיים בישראל מבינים היטב בארגוני הטרור עבורם זה כלי. קלף מיקוח. חווינו את דרישות מנהיג ארגון החיזבאללה, השייך חסן נסראללה, שידע היטב לדבר אל לב העם בישראל ובסוף היום קיבלו מנהגי המדינה את דרישותיו.
 
ברשימת האסירים שתנועת החמאס דורשת תמורת שחרורו של שליט, נמצאים בכירים לשעבר בזרוע הצבאית של החמאס. השהייה הארוכה בבית הסוהר הישראלי רק חיזקה את מעמדם. אבל, אחרים תפסו את מקומם.
מה יקרה ביום שישתחררו? הרי צריך למצוא להם (לאסירים) תפקיד ראוי. לגמרי לא בטוח שיש להם (חמאס) תפקידים לחלק ורצון להתחלק.
 
חלק מהאסירים המשוחררים ינסו את כוחם וינסו לתפוס עמדות פוליטיות. על חשבון מי? את זה בדיוק מנסים למנוע אנשי הזרוע הפוליטית של החמאס.
 
הכל פוליטי. בחמאס יודעים היטב, שלממשלת נתניהו אין את היכולת וגם לא את הרצון לשחרר בכל מחיר ולשלם כל מחיר – על זה כנראה הם בונים.
 
לארגון החמאס אין כרגע אינטרס לשחרר את גלעד שליט. החמאס יכול היה לקבל תמורת גלעד שליט מאות אסירים – לחג הקורבן. לו רק רצה.  
החמאס לא מעוניין כרגע לשחרר את גלעד שליט כי אין לו אינטרס מידי ולכן הוא נסוג. עבור החמאס, גלעד שליט הוא מן סוג של "תעודת ביטוח" ולכן הוא מאשים את הישראלים בטרפוד העסקה.
 
במקרה של נווט חיל אוויר,רון ארד ז"ל , שמטוס הפנטום בו הוא טס, נפל והוא נלקח בשבי – הפסידה מדינת ישראל.
 
האם גורל זהה מצפה לגלעד שליט?
 
ב-27 ביוני 1976 המריא מנתב"ג מטוס אייר פרנס בטיסה 139 לפריס, המטוס נחטף והוסט על ידי המחבלים ממסלולו והונחת באנטבה אוגנדה. החוטפים דרשו "רק" 53 לוחמי חופש. ב- שלישי ביולי, ימים ספורים לאחר חטיפת המטוס, ממשלת ישראל הורתה לזרוע הצבעית, לצה"ל, לצאת לדרך רחוקה וכמעט בלתי אפשרית, להציל 105 יהודים וישראלים שהיו על הטיסה. המבצע הצליח. העולם העריץ את הפעולה הנועזת וגיבה את מדינת ישראל.
במהלך מבצע אנטבה, נהרג יונתן נתניהו מפקד סיירת מטכ"ל (אחיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו) חייל אחד נפצע קשה, סמל ראשון, סורין הרשקו. ארבעה חטופים נהרגו ושישה נפצעו. החוטפים ו-20 חיילים אוגנדים שעזרו לחוטפים נהרגו. ראש הממשלה היה יצחק רבין ז"ל.
 
ב-תשיעי באוקטובר 1974 נחטף חייל צה"ל נחשון וקסמן, על ידי מחבלים מארגון החמאס, לאחר שעלה על טרמפ בצומת הטייסים. החמאס דרש את שחרורו של השייח אחמד יאסין ואת שחרורם של כ-200 אסירים. חמישה ימים לאחר החטיפה, שלחה ממשלת ישראל את הצבא להחזיר את נחשון וקסמן. המבצע נכשל. ראש הממשלה היה יצחק רבין ז"ל.
בפעולת החילוץ שנכשלה, נהרג החייל החטוף נחשון וקסמן ז"ל. סרן ניר פורז ז"ל נהרג ושבעה חיילי צה"ל נפצעו.
 
מדינת ישראל נכשלה עד כה. היא לא הצליחה ליצור אינטרס אצל החמאס לשחרר את גלעד שליט ומנגד לא נעשה ניסיון אמיתי להחזיר את גלעד שליט הביתה.
 
גלעד שליט היה חייל צה"ל בזמן שנחטף. להיות חייל זה מקצוע מסוכן. במדינת ישראל שעדיין נמצאת במלחמת השחרור שלה, חייב כל אזרח בהגיעו לגיל 18 להתגייס לצה"ל. זה החוק.
 
ככל שתהליך שחרורו של שליט יתמהמה יעלה המחיר. מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה לשחרר את שליט בכל מחיר. זו עובדה – הרי הוא עדיין לא חזר הביתה, למשפחתו.
 
הוריו של גלעד, נועם ואביבה שליט, לא הפגינו אופטימיות בשבועיים האחרונים, מאז החלו הלחשושים כי שחרור גלעד מתקרב. הם – היו זהירים. זכותם וחובתם כהורים לעשות הכול על מנת שבנם גלעד יחזור הביתה - חי. 
 
שעון החול מעל ראשו של גלעד שליט ממשיך לתקתק. האם גורלו יהיה כגורלו של הנווט רון ארד ז"ל?.

עדכון 5.12.09 בלי ערבים ישראלים - בעוד שבועיים גלעד שליט בבית, לכל היותר.

העיתון הערבי "אל קודס אל ערבי" היוצא לאור באנגליה מפרסם כי עסקת שליט עדיין מתנהלת וכי ארגון החמאס הסכים לקבלת את התנאי הישראלי: ערבים ישראלים - לא בעסקה. מדובר בערבים אזרחי מדינת ישראל שבגדו במדינת ישראל וסייעו לאויב בזמן מלחמה.

הצדדים אינם מגיבים לשמועות ואו לפרסומים בעתונות נוכח הבטחה שנתנו למתווך הגרמני כי לא יהיו הדלפות.  בתוך כך- פרסמה סוכנות הידיעות האיטלקית "איי-ג'י איי" כי אוסמה אבו חאלד מארגון החמאס דווח כי עסקת שליט אינה קרובה לסיום אבל היא נמשכת.
העיתון הכוויתי "אל ג'רידה" כי גלעד שליט הוברח למצרים. אבו חאלד מכחיש.

הקשקשנים - לא רק ערבים. ליצן השבת או שרלטן? ח"כ דניאל בן-סימון.

האם ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ בן סימון חברים כל כך טובים וקרובים? אולי זה מסביר את ההצהרה של בן סימון: "בתוך שבועיים עסקת שליט תצא לפועל".

היום (שבת) במסגרת "שבת תרבות" אמר ח"כ דניאל בן סימון כי "ראש הממשלה סיפר לו כי העסקה תצא לפועל בתוך שבוע עד שבועיים" בן-סימון הסביר כי ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט לא היה מוכן לשלם את המחיר שדרש ארגון החמאס. בן סימון משבח את ראש הממשלה, בנימין נתניהו ואמר כי "רק בימין מסוגלים לקבל החלטות, שבשמאל לא היו מסוגלים לקבל".
לטעמי ח"כ בן סימון נוהג כשרלטן כי רק שרלטן יכול לדבר בדרך זו. מעניין את מי הוא רצה להרשים. נתניהו באמת צריך את בן-סימון כדי לחשוף את שחרור שליט. רק שרלטן יכול לומר דברים בכזו חוסר אחריות ולשחק ברגשות המשפחה.

ביום שלישי דחו שופטי בית המשפט העליון עתירה שדרשה מהמדינה לפרסם את פרטי המשא ומתן לשחרורו של גלעש שליט. נשיאת בית המשפט העליון, דורית בינייש והשופטים, אליעזר ריבלין ואילה פרוקצ'ה קבעו בהחלטתם כי אין להתערב בשיקולי הצנזורה הצבאית והם שוכנעו כי שיקולי ביטחון עומדים מאחורי איסור הפרסום. השופטים מצדיקים דיון ציבורי בנושא שחרורו של גלעד שליט. עוד הוסיפו השופטים כי בגלל מורכבות העסקה - ייתכן כי לא תהיה עסקה.

החייל החטוף גלעד שליט שבוי כבר 1,259 בידי ארגון החמאס ועדיין אין אור בקצה המנהרה.

7.12.09 אם זה לא היה עצוב - זה היה יכול להצחיק, אבל זה לא. אין גבול לחוצפה

מצרים דואגת למצרים ובצדק. בראיון לרשת "אל ערבייה" אמר שר החוץ המצרי, אבו אל רייט, כי מצרים הודיעה לישראל כי עליהם לשלם את המחיר שהפלסטינים דורשים, עוד הוסיף אל-רייט, כי לישראל אסור להגזים וכי היא צריכה לשלם את המחיר אם הם רוצים בחזרה את החייל החטוף.

8.1.2010 האם הלחץ שהפעילו הפעילים למען שחרורו של שליט, פתח לחמאס את התיאבון.  
 
לחץ כבד הופעל, מכל עבר נשמעו קריאות להחזרת החייל החטוף גלעד שליט לביתו. לפני סוף השנה, שאגו ההמונים.
 
הנהגת החמאס, זחוחה, הייתה בטוחה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא יעמוד בלחץ וישחרר אסירים ללא אבחנה, ורוצחים עם דם על ידיהם ישוחררו על פי התנאים שהם (החמאס) מעמידים.
 
ככל שאנחנו (העם) רצינו יותר, מנהיגי החמאס הפגינו ביטחון כי נתניהו ישלם כל מחיר ויתכופף מול כל גחמה.
 
לפעמים גם אני חושב 'מה זה כבר משנה, אנחנו מוכנים לשחרר אסירים ללא כל פרופורציה, אז נשחרר עוד קצת ונסיים את הפרשה' אבל החיים הם לא שחור לבן, רק לפני כשבוע קבלנו תזכורת בתצורת פיגוע קטלני על ידי אסיר פלסטיני ששוחרר לפני שנה.
 
לעיתים, ניתן אפילו לומר, כי המאמצים הבלתי פוסקים של ההורים החרדים לגורל בנם, הזיקו, פתחו לחמאס את התיאבון.
 
כל זה מוכיח לי מעבר לכל ספק, כי החמאס לא באמת רוצה את עסקת שליט. לא היום. לכן הוא (החמאס) מתעקש ומציב דרישות בלתי אפשריות לישראל.
 
את המחיר, משלמים גלעד שליט והוריו, נעם ואביבה שליט. את הטעות, בישלה הממשלה (הקודמת) שלא נקטה בצעד צבאי נחוש לשחרורו של שליט.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...