עברית  |  English  |  Arabic  |  Deutsch  |  Greek  |  Hungarian  |  
דף הבית >> טור אישי >> הבדל בין תוכנית מציאות/ריאלטי לתעודה
 
 
הבדל בין תוכנית מציאות/ריאלטי לתעודה
 
לא אחת נשאלתי או נאמר לי כי התיעוד אותה אני מצלם גם היא מציאות, ואו הצצה אל תוך חיים של אחרים. נכון. רק שההבדל בין מציאות אחת לשנייה, שונה לחלוטין למעט השם בשפה העברית: מציאות. גם תעודה נחשב למציאות וגם ריאליטי מוגדר כמציאות. עם הבדל קטן. התעודה אינה יוזמת, הריאלטי, כן.
 
ההבדל הגדול בין תוכניות מציאות ובין תוכניות תעודה נעוץ בראש ובראשונה בעובדה כי בתוכנית תעודה המתעדת את המציאות – גיבורי העלילה אינם מצטלמים על מנת לקבל פרס. בתוכניות המציאות או בז'רגון המקצועי תוכניות ריאלטי לגיבורי התוכנית מובטח פרס או זכייה כל שהיא.
 
סרטי תעודה, מתעדים חיים או אירועים בחייהם של אנשים או מקומות. המתעד התיעודי לא יוזם את העלילה בעוד שבסרטי ה- ריאלטי – חברת ההפקה ברוב המקרים יוזמת את האירוע (המצולם) ולשם מכניסה את גיבורי העלילה.
 
בשני המקרים הצופה לומד על דרך התמודדות של גיבורי התוכנית, תעודה או ריאלטי עם המציאות הניצבת בפניהם. אבל, בתוכנית תעודה המפיק או הבמאי לא יזם את ההתמודדות עם ההתמודדות אלא מתעדת אותה בעוד שבתוכניות הראלטי המפיק ברוב המקרים יוזם את המציאות ומבטיח למצולמים פרס באם יצליח להתמודד לשביעות רצונו של הצופה או במקרים מסוימים של ההפקה עם המציאות או המכשול.
 
ברוב המקרים, בתוכנית תעודה, גיבור/ה העלילה לא מקבל שכר עבור ההשתתפות בצילומים ולא מובטח לו פרס אם יגיע לסיום בהצלחה. בריאלטי, המניע הוא כלכלי כמו גם האפשרות להתפרסם במהירות.
 
שני הז'אנרים חשובים מפני שבכל מקרה הצופה בהן לומד דרכי התמודדות על ידי ציפייה בגיבורי התוכנית.
 
 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד