עברית  |  English  |  Arabic  |  Deutsch  |  Greek  |  Hungarian  |  
דף הבית >> עיתונות  >> חגיגת החיים הגדולה בסינמטק תל-אביב
 

אנדראס מילטיאדו ובמאי הסרט, צביקה ולוך "חגיגה כפולה"


ד"ר ג'יי לביא, עורך הסרט, ירון שילון וצביקה ולוך


מיקה ויגאל בשן וצביקה ולוך


מנכ"ל המרכז הרפואי "שיבא" פרופסור, זאב רוטשטיין, עם שגריר קפריסין, ג'ורג' זיאודקיס וולוךד"ר לביא: "זה יום שמח" חיריקליאס: "אני בוכה מהתרגשות"


ולוך עם אימו רחל 

חגיגת החיים הגדולה
מאת כתב MyCity צילם: פצ'ו

מפגש מרגש התקיים ביום א' 28 בפברואר 2007 בסינמטק תל-אביב, בהקרנת הבכורה, לסרטו הדוקומנטרי, של הבמאי, צביקה ולוך, לציון 15 שנה, ליחידה להשתלות לב, של המרכז הרפואי "שיבא"

כ 400 איש הגיעו לסינמטק בתל-אביב. ביניהם, כ-130 מושתלי לב שחגגו את החיים. אבל ללא ספק זו הייתה חגיגה כפולה. במאי הסרט, צביקה ולוך, שבמשך שמונה שנים תיעד עבור סדרת הטלוויזיה "רגעים בחיים" חלה לפני שנתיים במחלת הסרטן, עבר השתלת מוח עצם, וניצח את המחלה.

"למרות שיוצא לי לראות את המושתלים, מידי פעם במרפאות המעקב, אצלנו במרכז הרפואי, אני מתרגש בכל פעם מחדש, כשאני רואה אותם, ממשיכים לחיות את חייהם" מספר ד"ר ג'יי (יעקב) לביא, מנהל היחידה להשתלות לב, ב"שיבא" שמככב בסרטו של ולוך.כשנשאל לביא האם הוא מתרגש לקראת ההקרנה ענה: "כן, מאוד, למרות שאני לא שחקן. אבל ההתרגשות האמיתית שלי, היא בחדר ניתוח"

ולוך, תיעד בסרטו "מרוץ נגד הזמן" מרוץ מטורף בין שתי מדינות, ישראל וקפריסין, להצלת חולה קפריסאי שנזקק בדחיפות להשתלת לב, להצלת חיו. הסרט מלווה את התהליך כולו בזמן אמיתי, שהתאפשר בעקבות הסכמתה של משפחה קפריסאית, לתרום אברים לאחר שבתם, מרינה לקמודו, נהרגה בתאונת דרכים. תרומתם הצילה את חייהם של ארבעה בני-אדם.

"אנחנו ב"שיבא" נמשיך במרוץ ההשתלות" אמר מנכ"ל "שיבא" פרופסור זאב רוטשטיין, שהתרגש ממראה המושתלים הרבים שהגיעו להקרנה והודה למשפחות תורמי האברים, על תרומתם.

לחגיגת החיים בסינמטק, הגיע במיוחד מקפריסן, כוכב נוסף בסרטו ולוך, מושתל הלב, אנדראס מילטיאדו, מלווה במשפחתו ונכדיו. כשנשאל איך הוא מרגיש היום, ענה מילטיאדו "צעיר". כשנפגשה המשפחה עם ד"ר לביא, פרצה רעייתו של מילטיאדו, חיריקליאס, בבכי. לביא חיבק אותה בחום רב ואמר:  "זה יום שמח. את צריכה להיות שמחה" וניגב את דימעותיה "אני בוכה מהתרגשות ושימחה" חייכה אל לביא חיריקליאס.

זהבה שילון, אחותו של במאי הסרט ולוך, ואימו של עורך הסרט, ירון שילון, התרגשה במיוחד מאחר ואת הסרט הקדיש ולוך לאביו שנפטר. "חבל שאבא שלנו לא זכה להיות נוכח בהקרנה. הוא בוודאי היה מאושר. למרות שאחי צביקה, לא המשיך את המפעל של אבא, אני שמחה לראות את צביקה והילדים מוצאים את דרכם בפרוייקטים משותפים".

"קפריסאים שחוזרים לקפריסין, לאחר שטופלו בישראל, הופכים לשגרירי ישראל, הטובים ביותר" אמר שגריר קפריסין בישראל, ג'ורג' זיאודקיס "הם כאן, בישראל, קיבלו את המתנה הגדולה ביותר. את החיים".

"זה סרט מצויין" אמר הגיס והאבא הגאה, יגאל שילון. "לא היה לי רגע משעמם אחד בסרט. אני חושב שכל מי שמת, צריך לתרום אברים. אולי כי ראיתי גם את סרטו הקודם של צביקה, שתיעד השתלת ריאות "דפי".

שילון ג'וניור, ירון, ניסה להסתיר את ההתרגשות. עבור שילון וצביקה, הדוד, זה סרט שלישי שהם עובדים יחד. כעת  עורכים השניים את סדרת הטלוויזיה "רגעים בחיים" ש"מרוץ נגד הזמן" הוא חלק מהסדרה. "אני בן 29 ואני זוכר את צביקה מאז שאני בן שלוש. תיעדתי אותו בזמן המחלה ויצא לי להכיר צדדים חדשים שלו" כשנשאל ג'וניור כיצד הרגיש לאחר שקרא בעיתון "הדבר היחיד שאמרתי לאחיין שלי ירון היה: אתה יודע היכן נמצאים הקלטות, אני סומך עליך שתדע לסיים את העבודה" ענה: "אני צריך את צביקה כדי לסיים, ואני שמח שאנחנו מסיימים את העבודה יחד".

"לפני שנתיים, לא היה לי ברור שאני אעמוד כאן בסינמטק תל-אביב ואדבר אלכם. אני עצמי חליתי במחלת הסרטן" שיתף ולוך את הקהל, לאחר ההקרנה והוסיף, "כיוצר סרטים דוקומנטריים, אני שואף להפוך את העולם למקום טוב יותר, עבורנו בני האדם. אם בעקבות הקרנת הסרט, משפחה אחת תתרום אברים, אני ארגיש שאת חובתי כיוצר, אני ממלא".

הסרט "מרוץ נגד הזמן" התקבל לפסטיוול הסרטים הבין-לאומי בקפריסין, שיתקיים באפריל השנה בניקוסיה. בנוסף, הסרט נמכר לשידור בערוץ השידור הממלכתי של קפריסין CyBC.

קישורים

מרוץ נגד הזמן

קדימון (טריילר) לסרט

מציאות נושכת

המועמדים

תרומת אברים מצילה חיים

MyCity