עברית  |  English  |  Arabic  |  Deutsch  |  Greek  |  Hungarian  |  
דף הבית >> מהפך בחייו של נהג אוטובוס "דן" קו 222 לנתב"ג
 

אריה גוטמן, במטוס הצסנה בשדה התעופה בהרצליה, מבקש רשות המראה.


ישי וקרן מאושרים לאחר הצעת נישואין


מרצים: הרפתקאותיו של יוצר סרטי תעודה קרא עוד
מהפך בחייו של נהג אוטובוס "דן" קו 222 לנתב"ג
 
בגיל 50 פורש גוטמן לגמלאות. את ההגה באוטובוס החליף בסטיק, ובמקום ללחוץ על דוושת הגז, הוא רוצה להיות טייס, ולסחוט מצערת. האם קרן תקבל את הצעתו של ישי ותענה בחיוב?
 
מאי 2004 MyCity גבעתיים
 
לא בכל יום אני פוגש אדם, שלא ראיתי מספר שנים, הגורם לי להיות מופתע לטובה. אריה גוטמן העלה חייך על פני כשסיפר לי את סיפורו.
 
שדה דוב. נמל התעופה בתל אביב. ישי (29 ) מחליט להפתיע את קרן (31 ) חברתו, ליום ההולדת. שניהם חוגגים ימי הולדת בהבדל של שבועיים. הם יוצאים כבר שנתיים. קרן, משרתת בצבא קבע. ישי גם הוא בקבע ובנוסף הוא לומד באוניברסיטת באר שבע. 
 
בסודיות של מחלקת מבצעים ביחידה סודית מובחרת, מארגן ישי את מבצע ההטעיה. לקרן הוא סיפר, כי החליט לחגוג את יום ההולדת הפעם, בצורה מעט שונה. טיסה רומנטית בשמי הארץ. אבל זו רק חצי האמת. את החצי השני של הסיפור תדע קרן רק במהלך הטיסה.
 
גוטמן הטייס, שזה עתה נחת מטיסה, מקבל את פני הזוג ומסביר לשניים את ההבדלים בין טיסה במטוס גדול וטיסה במטוס קטן. "תארי לעצמך שיש לכם בבית שתי מכוניות" אומר גוטמן: "האחת פיאט פונטו קטנה, של ישי כמובן. השנייה, מרצדס גדולה. בה את נוהגת. שניכם נוסעים על כביש ישר. לשניכם תהיה נסיעה חלקה ונעימה. כשתעלו על כביש משובש שתי המכוניות יטלטלו. ישי, הנוהג בפונטו הקטנה ירגיש את מהמורות הכביש, ומכוניתו תקפוץ יותר מהקפיצות שאת תעברי במכונית המרצדס בה את נוהגת. במטוס קורה אותו תהליך. מטוס קטן יקפץ באוויר יותר מאשר מטוס בואינג 747 . אבל, שניהם יקפצו. קרן, מנידה בראשה.
 
לאחר שעברו את הבידוק הביטחוני, הם צועדים לכיוון מטוס, הצ'סנה 172. במושב האחורי של המטוס מונח מגש ובו בקבוק שפניה קטן ולצידו שתי כוסות קטנות ושוקולד. קרן וישי מחליטים לשתות את השמפניה לאחר הטיסה.
גוטמן מבצע בדיקות אחרונות לפני המראה, מבקש, ומקבל אישור ממגדל הפיקוח להמריא ומיישר את המטוס על מסלול ההמראה וסוחט את המצערת. המטוס צובר מהירות על המסלול, מתנתק מהקרקע ונוסק אל עבר שמיים כחולים. מזג אוויר נעים. הראות טובה.
 
בינואר 1997 פגשתי את אריה גוטמן לראשונה בשדה התעופה של הרצלייה, שם עשה את צעדיו הראשונים למימוש חלום חייו. 
גוטמן, בן להורים ניצולי שואה, נולד בגרמניה ובגיל שנתיים עלה עם משפחתו לארץ ישראל.
בגיל שלוש עשרה הצטרף לחוג מטיסי גבעתיים. בחוג, הם בנו והרכיבו מטוסים העשויים מבלזה.
"חלום חיי הוא להיות טייס" הצהיר כבר אז, בפני החברים, בזמן שהיו תולשים יחד, את דפי הנייר, מביטאון חיל אוויר, ובנו מטוסי נייר, אותם תלה גוטמן בגאווה בחדרו.
 
כשמלאו לגוטמן חמישים, החליט להגשים את חלומו. הוא נרשם לבית ספר ללימוד טיסה בשדה התעופה שבהרצלייה. כעבור שנה, ואחרי כחמישים שעות טיסה קיבל רישיון טייס פרטי.
"הקורס עצמו" אומר גוטמן, "החזיר אותי לספסל הלימודים. בקורס טייס לומדים לימודים תיאורטיים ובמקביל שיעורי טיסה מעשיים. זה עוזר לשמור את המוח בפעולה. הקורס מרתק. לפני כול טיסה מקיימים תדריך על יעד הטיסה ומטרתה. בהתחלה, כשאתה תלמיד צעיר, פעולה פשוטה כמו לטוס ישר ואופקי היא משימה הדורשת ריכוז ומיומנות".
 
אחרי כמה שעות טיסה יצאת לטיסת סולו?
 
"טיסת הסולו הראשונה הייתה אחרי שמונה שעות טיסה. ישבתי לבד בתוך תא הטייס, מוודא שאני זוכר את כל הפעולות שעלי לבצע. המדריך עולה למגדל הפיקוח, כך יכול המדריך להיות בקשר עין טוב עם המטוס. המדריך גם מחובר לרשת הרדיו, במקרה של תקלה יכול המדריך לנסות ולסייע. כשמגדל הפיקוח נתן לי את אישור ההמראה, אז, לשנייה אחזה בי התרגשות מהולה בריכוז, אני לא ממש זוכר את שאר הטיסה. הייתי מאד מרוכז. השמחה והמים ששפכו עלי חברים לאחר טיסת הסולו זכורה לי היטב".
 
עכשיו אתה טייס לכול דבר?
 
"רישיון טייס פרטי" אומר גוטמן "מגביל את הטייס לטיסה בשעות היום בלבד. לכן, החלטתי להמשיך וללמוד להטיס בעזרת מכשירים.
 
תסביר?
 
"בעזרת מכשירי הטיסה המצויים במטוס, ניתן להטיס את המטוס ללא תלות בשדה הראיה. אפשר גם לטוס בלילה ובתוך ענן. בעצם, ההכשרה לרישיון מכשירים מאפשרת לך לטוס מבלי שיש לך שדה ראייה מתוך תא הטייס החוצה, אל המרחב האווירי. למשל כשיש ערפל, בלילה, או בתוך ענן".  
 
כעבור שנה ועוד ארבעים שעות טיסה ומבחנים, קיבל גוטמן את הרישיון הנוסף.
 
בצבא שירת גוטמן בתותחנים. לאחר שהשתחרר התקבל לעבודה בחברת "דן". גוטמן עבר הכשרה והתחיל לעבוד כנהג אוטובוס. במשך שנים עבד גוטמן בקו 61 עד שלבסוף קיבל לידיו את קו הנסיעה היוקרתי של דן, קו 222 . קו המסיע תיירים משדה התעופה לוד למקומות שונים. חלומם של הרבה נהגי אוטובוס.

גוטמן החליט לצאת לפנסיה מוקדמת. תוך כדי חיפוש תעסוקה, החליט להגשים ולממש את החלום.  הוא ממשיך בלימודי הטיס ומקבל רישיון טייס למטוס דו מנועי. אבל, גם זה לא הספיק. על מנת להטיס מטוס עם נוסעים בשכר, חייבים ברישיון טייס מסחרי. גוטמן המשיך ללמוד, השלים את הלימודים בהצלחה וקיבל לידיו רישיון טייס המאפשר לו לטוס עם נוסעים בשכר.
 
כמה עולה החוויה הזו?

גוטמן מחייך, "אני לא יכול להגיד לך את הסכום המדויק, אשתי, תהרוג אותי אם תדע".
 
וכך בגיל 56 גוטמן, אב לשתי בנות ,נהג האוטובוס לשעבר הופך להיות טייס מסחרי ומטיס מטוסים פרטיים. הוא טס בכול הארץ וגם ליעדים הקרובים לישראל. ירדן, קפריסין ויוון. להשלמת הכנסה מטיס גוטמן "טיסות רומנטיות".
 
קרו וישי עסוקים בשלהם. הטיסה חלקה. ניתן בקלות לראות את תל אביב. מעל המרינה בתל אביב, מסמן גוטמן את הכיוון למקום ההפתעה. ישי יבקש במהלך הטיסה את ידה של קרן. לקרן אין מושג.
כשהמטוס מתקרב לנס ציונה, גוטמן הטייס מבקש אישור מהפקח להנמיך לגובה 500 רגל, (160 מטר)
ישי מבקש מקרן להביט למטה, אל החולות. שם ישנה כרזה עליה נכתב:
"קרן תינשאי לי"
קרן רואה את הכרזה. היא המומה ומתרגשת. שניהם מתנשקים ארוכת. על פי מבט עיניהם אפשר בקלות לראות שהם מתרגשים.
 
בדרך לנחיתה בשדה דוב, קרן וישי ממשיכם להחזיק ידיים ולהתנשק. אחרי הנחיתה סיפרה קרן. "כמובן שאמרתי כן. אבל, אחרי שאמרתי כן, רציתי כבר שננחת, רציתי לצלצל לכולם ולספר להם. זהו אני יוצאת ממעגל הפנויות. איזה כייף" אחרי הנחיתה ליד המטוס שתו הזוג שמפניה. את השוקולד הם משאירים לאחר כך. גוטמן מחייך כילד. הטיסה עברה בשלום, ההצלחה, מלאה. עכשיו קרן וישי עסוקים בתכנון החתונה.