עברית  |  English  |  Arabic  |  Deutsch  |  Greek  |  Hungarian  |  
דף הבית >> טור אישי >> סחר באיברים להשתלה בסין
 
 
סחר איברים בסין אינו חוקי ומסכן חיים.
 
צפיתי הערב שני 19.5.2009 בערוץ 2 במשדר סיום העונה של אילנה דיין שהביא סיפור מצמרר על סחר באיברים המתבצע בסין - המקום המושמץ ביותר בעולם בכל הקשור לסחר איברים לא חוקי.
 
קשה לא להבין אדם הממתין לתרומת איברים, שאין פיתרון למצבו – כי אין תרומת איברים. כשהוא מתחיל לבדוק את האופציה העומדת בפניו: למות – או לשלם מאה אלף דולר, לטוס לסין ולקוות לחזור משם עם איבר חדש שייתן לו איכות ותאריך את חיו. האומנם? לא בטוח.
 
כיוצר סרטי תעודה, יצא לי להפיק מספר סרטים תיעודים המלווים, אנשים הממתינים לתרומת איברים כמו גם מבצעי השתלה מוצלחים.
 
מצוקת הממתינים לתרומת איברים מן המת היא אמיתית ומאיימת. היא מאיימת על כולנו. בביזניס הזה של תרומת איברים, אף אחד לא יודע האם, או מתי יגיע תורו. או תורו של בן משפחה, אולי חבר קרוב. אף אחד אינו חסין.
 
לכן, חשוב לזכור את סיפורו של יחזקאל נגאוקר שהחליט לשלם לסוחר האיברים הישראלי, יוסי צעירי, סכום של 100 אלף דולר על מנת שצעירי יסדיר עבורו פרוצדורה רפואית בה יושתל בגופו כליה חדשה במקום זו שלו, החולה.
ללא ההשתלה, סביר להניח שצעירי עשוי למות בזמן ההמתנה, או שמצבו יתדרדר וכבר לא יצליח לשרוד ניתוח השתלה.
 
בשנת 2002 התפוצצה בסין פרשת הנידונים למות, שמגופם הוצאו איברים להשתלה. בעקבות החשיפה, ממשלת סין הוציאה אל מחוץ לחוק סחר באיברים.  
 
במקרה של יוסי, מדובר מתורם חי. נערה סינית בת 18 שעקב מצוקה כלכלית מחליטה לתרום כליה עבורה קיבלה 5,000 דולר.
 
ההשתלה בגופו של יוסי מסתבכת  כנראה בגלל התנאים: הן של הצוות הרפואי ושל בית החולים והוא נמצא במצב קריטי והוא עלול למות. רק לאחר ששתיים מבנותיו, ירדן חזן וריקי שי מגיעות לבית החולים הנמצא באזור כפרי בדרום סין, הן מטיסות את אביהן להונקונג שם מייצבים הרופאים את מצבו ואז חוזר יוסי לישראל ונמצא בטיפול נמרץ. מצבו אינו ברור עדיין.
 
כתבתה של אילנה דיין חושפת את התנאים הסניטרים בהם נמצאים החולים הטסים להשתלה בסין. הרופאים, כנראה סוג ז' שעבור בצע כסף מסכנים את חייהם של המנותחים.
 
יצא לי גם לצלם בבתי חולים בסין. ראוי לציין כי בסין ישנם בתי חולים מודרניים וטכנולוגיה מהשורה הראשונה. ישנם בסין גם רופאים מצוינים. פגשתי כאלו ולא מעט. אני גם מאמין, שבבתי החולים המתקדמים בסין, גם מבצעים ניתוחי השתלה מוצלחים.
 
סחר באיברים הוא נגד החוק. לכן מן הסתם כל העוסק במלאכה עובר על החוק. בתי החולים בהם מבצעים את אותם השתלות לא חוקיות בסין הם ברוב המקרים עלובים, מלוכלכים וללא טכנולוגיה עדכנית עם רופאים שרמת הכשרתם מוטלת בספק.  
 
אם בכל זאת החלטתם לצאת להרפתקה, במדינה רחוקה במקום לא ידוע, נסו לברר פרטים. בקשו לדבר עם אחרים שעברו השתלה במקום רחוק.
 
זכרו – תרומת איברים מצילה חיים.

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...