עברית  |  English  |  Arabic  |  Deutsch  |  Greek  |  Hungarian  |  
דף הבית >> טור אישי >> פרופ' יעקב (ג'יי) לביא >> שעתם הגדולה של רבני ישראל
 
 הרצאה: הרפתקאותיו של יוצר סרטי תעודה קרא עוד

שעתם הגדולה של רבני ישראל

 
מאת: פרופ' ג'יי (יעקב) לביא 30.9.09

החלטת מועצת הרבנות הראשית השבוע להכיר בקביעת המוות המוחי כקביעת מות האדם, עשויה להיות תחילתו של מהפך היסטורי בתולדות השתלות האיברים בישראל.
 
כעשרים וחמש שנים חלפו מאז החלטתה הראשונה של מועצת הרבנות הראשית להתיר תרומת לב מנפטר במוות מוחי להשתלה, ובלבד שלצוות הרפואי שיקבע את מות מוחו של התורם יצורף נציג הרבנות הראשית כחבר מלא ולמכלול הבדיקות הקליניות הסטנדרטיות הנדרשות לקביעת המוות המוחי תצורף גם בדיקה מכשירנית.
 
החלטה ישנה זו היוותה מיום קבלתה מטרה לביקורת נוקבת מצד הקהילה הרפואית שסירבה לקבלה בטענה שיש בה משום הבעת אי אמון ביכולתו של ציבור הרופאים לקבוע לאשורו מותו של אדם ללא השגחה חיצונית.

אי קבלת החלטה זו על ידי הרופאים, יצרה ברבות השנים נתק הולך וגובר בין הממסד הרבני וציבור הרופאים, נתק שנתן אותותיו באי התגייסותה של הרבנות הראשית לעידוד הציבור לתרומת איברים להשתלה לאחר המוות.

פעילותו המבורכת של ח"כ עתניאל שנלר הביאה בשנה שעברה לפשרה מבורכת בין שני הגופים הניצים ולחקיקתו של חוק המוות המוחי-נשימתי. לראשונה בחוק הוגדר מות המוח כמות האדם והוגדרו מכלול הבדיקות הנדרשות לשם קביעתו וזהות מבצעיהן.

חריש עמוק וממושך
לפי ההסכמות שגובשו ובאו לידי ביטוי בחוק, הסכימו הרופאים להוסיף למכלול הבדיקות הקליניות המקובלות לצורך קביעת מות המוח גם בדיקה מכשירנית אובייקטיבית. מנגד, הסכימה הרבנות הראשית להימנע מדרישתה לצרף נציג מטעמה לצוות הרפואי הקובע את מות המוח.

החוק מגדיר בנוסף גם בדיקה בדיעבד של כל הליכי קביעת המוות המוחי על ידי ועדת הרופאים המומחים, כך שההליך כולו יהיה שקוף לביקורת ציבורית. החלטה חשובה זו של מועצת הרבנות הראשית תיתן את אותותיה בשינוי עמדת הציבור בארץ לתרומת איברים רק אם בעקבותיה יתגייסו רוב רבני ישראל למבצע רחב היקף, רציף ומתמשך של שינוי עמדות צאן מרעיתם, איש איש בקהילתו.

שנים של שתיקה רועמת בנושא לא ניתן לתקן בין יום. יידרש כאן חריש עמוק וממושך שיבהיר סוף-סוף לציבור הרחב, ולא רק לאלו המגדירים עצמם כדתיים, כי תרומת אברי נפטר להשתלה היא מהנעלות שבמצוות היהדות.

ברקע ימשיכו להדהד שופרותיו של המיעוט החרדי הקיצוני שיגדירו את ההחלטה החדשה של הרבנות כגורמת לשפיכות דמים, לא פחות, כפי שנכתב לאחרונה בביטאון יתד נאמן. על הרוב המכריע של רבני ישראל יהיה לגלות אומץ לב ציבורי ולהתעלם מעמדתו הקיצונית של מיעוט זה ולפעול במלוא המרץ על מנת להביא לשינוי המיוחל כל כך על ידי מאות החולים במדינה, הממתינים לתרומת איבר להצלת חייהם.

החלטת מועצת הרבנות הראשית יכולה להיות שעתם הגדולה של רבני ישראל. אם יאמצו אותה אל ליבם ויהפכו אותה מאות יבשה על נייר לקול קורא להתגייסות לאומית לחתימה על כרטיס התורם, יכולים הם להוכיח לציבור עד כמה רבה השפעתם לא רק בקרב המגזר הדתי אלא בעיקר בקרב הציבור הרחב, ובייחוד זה המגדיר עצמו כמסורתי, שנטה עד כה לתלות בגישה הדתית המסתייגת את תואנתו כנגד הסכמה לתרומת איברים.

פרופ' ג'יי לביא מנהל את היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי "שיבא" ונשיא החברה הישראלית להשתלות.
פורסם לראשונה באתר ynet.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...